Kategoriler

BEŞİKTAŞ VE HALİL UMUT MELER (MHK)

Beşiktaş dün sezonun belki de en önemli maçına çıktı ve sahadan 1-0 mağlup ayrıldı. Buradaki konumuz Kasımpaşa maçı analizi değil. Bildiğimiz gibi Fenerbahçe maçı sonrası Sergen Yalçın hakem Halil Umut Meler hakkında maç sonu açıklama yapmıştı ve bir daha Beşiktaş maçlarına vermeyin telkininde bulunmuştu.

MHK ise milli maçların ardından yaptığı hakem atamalarında tarihte uzun süredir görülmemiş bir karara imza atarak Beşiktaş – Kasımpaşa maçına hakem Halil Umut Meler’i görevlendirmişti.

Bence hakem Halil Umut Meler, Fenerbahçe maçında bariz bir hata yapmadı ancak dün oynanan Kasımpaşa maçında Aytaç Kara’nın 2.faulü ve ceza sahası içinde Atiba’nın itilip pozisyonunun bozulmasını devam kararı vererek geçiştirdi.

Kamuoyunda da Aytaç Kara’nın ilk faulünün sarı kart gerektirmediğini 2.faulünde ise sarı kart verilebileceğini söyleyenlerin sayısı oldukça fazla. Aytaç’ın 1.faulünde rakibe tabanla dalması dünyanın her yerinde sarı karttır. 2.faulde ise rakibin ayağına basma olarak lanse edilen pozisyonda ise Aytaç Kara direkt olarak rakibinin ayak bileğine dalıyor. Kırmızı kart bile verilebilecek pozisyonda kartsız olarak oyuna devam edildi. Kasımpaşa Teknik Direktörü Şenol Can’da doğal olarak Aytaç Kara’yı oyundan aldı.

Atiba ve Vida’nın içinde bulunduğu pozisyonda ise bariz oyuncunun pozisyonu rakip oyuncu tarafından bozuluyor fakat hakem Halil Umut Meler oyna devam diyor.

Sonuca gelirsek Beşiktaş, Fenerbahçe maçında haksızlığa uğramamıştır ama Kasımpaşa maçında direkt olarak skora etki edilebilecek hakem hatası yapılmıştır.

Hakem Halil Umut Meler ise bence Türkiye’nin en iyi hakemleri arasında mutlaka yer alacaktır ancak bu tarz hatalara devam edip bir kaç büyük takımında canı yanarsa o zaman işler yolunda gitmeyebilir.

Yazar: Onur Duman / tahmingucu.com