Kategoriler

FUTBOLDA KRİPTO PARA AKIMI (CHZ NEDİR?)

2021 Yılının başlamasıyla kripto paralara ciddi bir ilgi söz konusu. Futbolla en yakın olanı ise CHZ coin. Ethereum ağı üzerine kurulu olan CHZ spor kulüplerine sponsor olarak çeşitli taraftar coinlerinin işlemlerini kripto para borsasında sağlıyor.

Peki kripto para borsası nedir? Bir çok ülkenin kendi borsa sistemi vardır ve ülkelerindeki şirketler bu borsalarda işlem görerek fiyatlanır. (Örnek: Borsa İstanbul) Kripto paralar merkeziyetsiz olduğu için sadece bir borsa sisteminde dünyanın herhangi bir yerinden coin alıp satabilirsiniz. Ülkemizde BTC Türk, Bitay, Bitlo gibi şirketler kripto para alım satım işlemi gerçekleştirirken global borsada en bilineni Binance’dır.

CHZ coin’de bu sistemlerde alım satım işlemine açık durumda. Binance’da 0.49 usd’den işlem gören CHZ’nin şuanki piyasa değeri ise 2,5 Milyon dolar civarında. CHZ’nin popüler taraftar coinleri ise ülkemizde Galatasaray, Trabzonspor ve Başakşehir FK olurken dünya çapındaki anlaşmaları ise Barcelona, Juventus, PSG, Marsilya, Atletico Madrid ve AS Roma.

Binance’da işlem gören taraftar tokenları ise Atletico Madrid (ATM), AC Milan (ACM), AS Roma (ASR), Juventus (JUV), Paris St. Germain (PSG) ve Marsilya (OM)

Ayrıca Espor’un popüler oyunlarında Dota 2’nin ünlü ekiplerinden OG adına da coin bulunmaktadır.